VK Jordán

Oficiální stránky veslařského oddílu
VK Jordán
www.vkjordan.cz

Ohlédnutí za rokem 2020

Ohlédnutí za rokem 2020

Veslařky a veslaři, ostatní členové oddílu, rodiče a příznivci,
 

vstoupili jsme do nového roku 2021 a nikdo nevíme, jak tento rok dopadne, když ten předchozí 2020 byl díky koronaviru velmi divný – přesto pro VK Jordán nadmíru úspěšný. Na svém webu máme sice průběžně zaznamenané sportovní výsledky,  ale chybí nějaký souhrn a rozbor – na publikování aktualit během hektického podzimu nějak nezbyl čas – tak až teď.

Naše aktuality obsahují naposled podrobnější vyhodnocení Chalupa cupu v Jindřichově Hradci 8.8.2020, když hned za týden na mistrovství Masters v Třeboni 15.-16.8. naši veterání také zanechali výraznou stopu – zvlášť skifaři Petr Malenický a Jan Děkanovský i zlatý Jiří Diviš – tomu však chybělo více soupeřů. Párovka veteránů i dvojskif Jiří Diviš, Jan Děkanovský také zanechali dobrý dojem a svůj první závod čestně dojeli i Petr Koška s Pavlínou Zdeňkovou.  Ze stejné doby pak mají velmi hezké vzpomínky ti, kdo se zúčastnili soustředění na Lipně u Václava Chalupy a pobýval tam s nimi i Ondra Synek.
Následné otevřené Mistrovství oblasti Vltava v Třeboni 22.-23.8. nám přineslo historických 5 mistrovských titulů – povinný byl pro dorostence Ondru Pecivala a Jendu Košku na dvojskifu a ve společenství na párové čtyřce, zaslouženě však zvítězil junior Jan Čížek. Žákyně Klára Malenická vyhrála také tak trochu povinně skif a spolu s Naty Ševčíkovou konečně také porazily hradecké veslařky na dvojskifu! Dobře si však vedli i nejmladší žáci Tomáš Malenický, Kai Jones, Jan Prokop, velmi dobře zajela Žaneta Chudá a pěkný výkon také podala mezi dorostenkami na skifu Laura Jones. Při pěkném počasí a dobré organizaci to byly celkově hezké závody a určitě si je užili i ti, co příliš výsledkově neuspěli.
V posledním srpnovém víkendu pak proběhla Velká regata Bohemians v Praze – pro nás také velmi úspěšná díky vítězství juniora Jana Čížka na skifu, dorostenců Ondry Pecivala a Jana Košky ve společenství na párové čtyřce a ještě po přibrání Tadeáše Struny ve společenství s Bohemians na osmě – hned vznikly velké ambice pro Primátorky.
O víkendu 7. – 8. 9. jsme bojovali na 2 frontách – tradičně v Mělníku, kde hlavně zásluhou rodiny Malenických, Naty Ševčíkové a Kai Jonese jsme vylovily 6 zlatých medailí a 7. pak přidal Tadeáš Struna, který s hradeckými veslaři absolvoval Hodonínskou regatu a vyhrál na dvojskifu s Radkem Winklerem z J.Hradce.
Naše vlastní Táborská šestistovka na Jordáně 13.9. i díky krásnému počasí vyšla dobře jak po organizační stránce (organizátoři byli opravdu obětaví), tak výsledkově – 18 zlatých medailí je absolutní rekord celé naší historie (někdo tomu ani nevěřil), na Jordáně závodil i olympionik Václav Chalupa a nedávná juniorská mistryně světa Barbora Mátlová – a naše Žaneta Chudá jí dokázala na skifu porazit!  Jednotlivé úspěchy nelze ani vyjmenovat – bylo by to moc dlouhé, ale určitě všichni, kdo závodili mohli být spokojeni. Jen předseda oddílu při těchto závodech chytil covid a do loděnice se pak mohl vrátit až začátkem října…..
Našich vlastních závodů se nemohli zúčastnit dorostenci Ondra Pecivál a Jan Koška, kteří ve stejném termínu reprezentovali Českou republiku na mezinárodní regatě v rakouském Villachu. Bylo to poprvé, kdy VK Jordán postavil dokonce celou reprezentační posádku dvojskifu a polovinu párové čtyřky – 2 druhá místa ve finále jsou pak vynikajícím výsledkem a oba naši dorostenci si na památku mohli ponechat i opravdový reprezentační dres ČR!
19.-20.9. nás čekaly Primátorky – bohužel naši dorostenci dostali na osmu stopku kvůli koronaviru ve výpravě do Vilachu. Ale nahradila  je Žaneta Chudá – nejprve v akademické osmě University Karlovy získala 4. místo ve finále (byl to její první start na osmě), na skifu žen zajela svůj obvyklý standard – 3. místo ve finále B, tedy 8. celkové. Dorostenky Verča Zdeňková a Laura Jones byly pozvány do posádky VK Smíchov a jejich osma byla nakonec ve finále 5. – po mnoha a mnoha letech se tedy VK Jordán na Primátorkách prezentoval i na osmě!
No a pak přišly 2 vrcholy roku – 25. – 28.9. našich 5 žáků a 2 ženy přivezlo 3 tituly mistrů ČR a ještě stříbrnou a 2 bronzové medaile. Klárka Malenická obhájila loňský mistrovský titul na skifu a spolu s Natkou Ševčíkovou splnily svoji roli favoritek na dvojskifu – Klárka tak získala už 3. místrovský titul na vodě. Ovšem skvělé bylo i 4. místo Naty na skifu a 5. místo Kaie Jonese na skifu, ani 2 třináctá místa Tomáše Malenického a Jana Prokopa nejsou žádným neúspěchem.  Žaneta Chudá na skifu LV dokázala, že je výborně připravená – měla i skvělý finiš, 2 bronzové medaile (za sloučené kategorie) jsou krásným oceněním její píle. A dvojskif LV Žaneta + Lucka Košková využil menší konkurenci – bylo z toho stříbro a v kategorii SEN B (U23) pro obě mistrovský titul – tedy i první zlatá medaile Žanety z MČR, když stříbrných a bronzových má už docela kopici.  Mě jako předsedu však mrzí, že jsme této malé výpravě nezajistili lepší ubytování a stravování a snad kromě finálového dne veslovali v opravdu hrozném počasí – příště se musíme polepšit my i počasí.
Za týden 2.- 4.10. přišel druhý náš vrchol – Mistrovství ČR dorostu a juniorů. Našich 9 závodníků mělo výborné ubytování i stravu, obětavý doprovod i podstatně lepší počasí. Třetí mistrovský titul své kariéry získal junior Jan Čížek na skifu (z vody má 2, 1 z trenažéru). Dorostenci Ondra Pecival a Jan Koška si pak přivezli 2 tituly – jejich dvojskif už roky patří ke špičce a teď to bylo oficiálně potvrzeno, další titul z párovky ve společenství se též čekal – vždyť šlo o repre párovku. Unikla však očekávaná medaile z osmy dorostenců, kde seděli Ondra Pecival, Jan Koška a Tadeáš Struna – byla z toho nakonec jen bramborová medaile.  Zbytek výpravy také bojoval ze všech sil, Lauru Jones trochu zradilo zdraví, ale téměř všichni přivezli alespoň bod do Českého poháru a zaslouží tedy pochvalu. 6 mistrovských titulů v jediném roce je skutečně zcela ojedinělý, historický a jen obtížně překonatelný výsledek našich 16 závodníků – sousedé z J.Hradce získali mistrovských titulů 10 a hodnotí to jako neskutečné – jenže jich bylo na obou mistrovstvích přes 60, našich 16 statečných dosáhlo tedy zcela srovnatelného a opravdového  skutečného výsledku a hodně dlouho si jej budeme muset vážit….. Za celý podivný – a veslařsky i krátký rok jsem pak vybojovali 55 zlatých medailí – z toho 6 zlatých mistrovských a v Českém poháru rekordních 138 bodů – vlastně jen za 2 závody a celkové 20. místo mezi všemi oddíly v ČR.
Zbytek roku 2020 jsme pak prožili v útlumu – byla navíc přijata koronavirová omezení. I v nich jsme však dokázali, že umíme – Žaneta Chudá se zkusila připravit na reprezentační kontrolky – „měřený trénink“ na 6 km v Praze 29.11. a její 23. místo je velice slušný výsledek – porazila i některá známá jména. No a o Janu Čížkovi zde máme samostatnou zprávu – jeho skvělý výsledek na BRIC on line opravdu vzbudil pozornost. Ale nevíme, jak nám dopadly testy SCM – i ty jsou ovlivněny koronavirem, máme ale splněny podmínky pro více než 10 našich členů do Přijď veslovat.
Naše činnost a takové úspěchy i něco stojí – za rok 2020 to bude asi mírně přes 700.000 Kč, ale dokázali jsme si je sehnat. Jako předseda jsem nikdy netvrdil, že vše je výsledek mého dobrého vedení klubu – nepřipadám si jako nějaký vůdce, třeba by se našel i někdo lepší, jinak jsme dost demokratičtí, každý přispěl svým dílem, ve výboru řešíme někdy i rozdílné názory a slovo předsedy zvlášť v poslední době žádný zákon není. Ale chtěl bych všem připomenout, kdo vlastně první vyšlapal a umetl cestičku k takovým úspěchům a bez jehož píle a výsledků, které vzbudily nadšení a aktivitu zrovna před 5 lety bychom určitě nebyli tam, kde jsme. Ve veslařském prostředí se stále vzpomíná, že jsme v letech 2011 až do pol. roku 2014 neměli vodu – Jordán byl vypuštěný.  Z hlubokého útlumu nás na podzim 2014 vyváděli Petr Suchý, Zdeněk Loudín, Magda Řízková a trochu i Martin Kraus, kteří se věnovali novým adeptům veslování, ale bohužel nikdo z nich již nevesluje. V druhé polovině dubna 2015 jsme po zimě spouštěli na vodu náš nový prám – tehdy se tam na kole přihrnula taková hubená patnáctiletá holka a představila se jako Žaneta. Byla pak velmi pilná v tréninku, podle trenérů velmi šikovná a vystupovala velice zdvořile a příjemně. Mladí veslaři se ale tehdy dali spočítat na prstech jedné ruky, na závody si nikdo netroufl – jen naši veteráni. Teprve další rok 2016 jsme v červnu dokázali udělat jednodenní soustředění v Třeboni a v srpnu jsme do Třeboně vyjeli na mezinárodní regatu – Žaneta Chudá se objevila ve startovní listině skifu žen a juniorek a obrovsky překvapila – dokázala postoupit z rozjížďky, přitom jela na dost pro ni nevhodném skifu UNO – ale nic lepšího jsme tehdy neměli. Tehdy také porazila i svoji budoucí věčnou soupeřku Terku Cihelkovou z VK Smíchov. I když ve finále byla nakonec poslední, hlavně kvůli ní se pak vyjelo i na další podzimní regaty – včetně MČR ve sprintu, někdy se jí dařilo více, někdy méně, ale vždy do závodu šla naplno. Tehdejší malý výbor si uvědomil, že tedy stojí za to  činnost zatím spíše mdlou opravdu rozhýbat. Znamenalo to i pořízení první  nové lodi – na jaře 2017 se tak u nás objevil skif Raketa (v dalších letech následovaly další lodě – nyní už ani nejsou kam dávat) a i když jsme pak půl roku na závody jezdili jen s jedinou závodnicí – ale s opravdu pěknou lodí, přišla konečně i první zlatá za vítězství v Lysé, pak čestný výsledek na skifu na Primátorkách – ten Žaneta získala pak ještě 3x, finále Mistrovství Vltavy, kvalifikace na MČR juniorů s postupem do semifinále, další dobrá umístění na regatách a první účast ve finále MČR – zatím ve sprintu ve společenství s Lokomotivou Beroun. Juniorskou kategorii Žaneta završila zlatem v Mělníku, za rok 2017 se pak umístila v okresním Nejlepším sportovci roku mezi Talenty roku. To už našich závodících mladých veslařů přibývalo, i mezi ženami si však Žaneta vedla dobře a na podzim 2018 přivezla poprvé po 25 letech do klubu  medaili z MČR – stříbrnou ve sprintu v kategorii lehké váhy (to si pak zopakovala i v r. 2019). Dokázala skloubit s veslováním jak maturitu – v červnu 2019 s Luckou Koškovou vyhrály na dvojskifu LV Mistrovství Vltavy, tak následně i studium medicíny a v r. 2019 si tak jak sama, tak s Luckou Koškovou v kategorii skif a dvojskif žen lehké váhy vybojovala dohromady 4 medaile na klasickém MČR, což dokázala opět s Luckou zopakovat i v tom uplynulém divném roce a dosáhnout i na zlato a mistrovskou šerpu. Za rok 2019 byla mezi 10 nejlepšími sportovci okresu Tábor – na 9. místě, určitě zaslouženě a bylo to po 30 letech, kdy v této anketě za nás naposledy uspěla Mirka Děkanovská. Žaneta zůstává nadále velice skromná, dál trénuje a v každém závodě – jak sama říká se dokáže „kousnout“, nikdy si nepřála být nějakou celebritou, vyzkoušela si všechny kategorie závodů i více disciplín (vč. trenažéru),  teď už má i ještě lepší následovníky, ale v počtu medailí z MČR jí zatím nikdo nedostihl – byť zlatou má jen jednu. Třeba jí toto hodnocení bude připadat až příliš nadnesené, ale je to tak – poctivým více než pětiletým přístupem k veslování  VK Jordán po letech úplného útlumu od r. 2015 moc pěkně rozhýbala i se svým trenérem Petrem Suchým, nakazila nás správnou aktivitou  a bez ní bychom  nyní určitě tak úspěšní nebyli.
Možná se vám toto ohlédnutí za rokem 2020 zdá až zbytečně dlouhé – ale třeba také vůbec kvůli covidu nebude moci proběhnout výroční schůze, tak to může zůstat jedinou vzpomínkou a cestou, jak všem poděkovat.
Děkuji tedy všem, kdo v r. 2020 úspěšně – nebo i jen dobře, ale vždy poctivě trénovali a závodili, celému výboru za odvedenou práci – i když to někdy mezi námi zaskřípe a rodičům a příznivcům za pomoc, podporu a přízeň,  která nám vždy byla poskytnuta a pomohla k takto až velkolepému vzestupu – nevím, kdo další z táborských sportovních klubů a oddílů se může pyšnit  6 tituly mistrů republiky a 2 reprezentanty ČR v olympijském sportovním odvětví.

V tom novém roce hlavně musíme mít možnost sportovat, naplno trénovat a závodit, přibudou nám další 2 nové lodě, ale zároveň potřebujeme zůstat zdraví – to vám všem tedy přeje předseda oddílu J.Mládek.

Diskuze

Události

Žádné nadcházející události.

Počet návštěv: 6490
Posledních 30 dnů: 112 | Posledních 7 dnů: 23 | Poslední den: 1

© 2021 VK Jordán | Všechna práva vyhrazena | smazik@electrogarden.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne