VK Jordán

Oficiální stránky veslařského oddílu
VK Jordán
www.vkjordan.cz

Historie

Historie VK Jordán v Táboře
 

      V roce 1927 vzpomínal tehdejší kapitán V.K. Jordán Stanislav Nepomucký (jedna z historických lodí dodnes nese jeho jméno) na vznik veslařského klubu v Táboře takto:

      „Krásné hladiny našeho Jordánu dlouhá léta si nikdo nevšímal. V zimě, když ledem byla pokryta, zřizováno tu pravidelně od několika let kluziště, od něhož horlivější bruslaři někdy dále odjíždějíce, oživovali i vzdálenější části zamrzlé hladiny. V létě na břehu sedávali rybáři, číhajíce se svými udicemi schouleni, zamračeni na toho, kdo sem procházkou zabloudil. Uprostřed pluly někdy nemotorné loďky s plochými dny, pod rukou neumělou drsně ryjíce pěknou hladinu, do dálky stříkajíce vesly, zasekávajícími se do klidné vody. Tak tomu bylo za pěkných dní a dobré pohody. Jinak však vodní pláň bývala pustá, tichá…..“

       Tuto pohodu se rozhodli narušit bývalí veslaři František Novák (z Prahy) a Jaroslav Polívka (z Roudnice), kteří iniciovali vznik přípravného komité a dne 23.března 1909 pak valná hromada založila Veslařský klub Jordán v Táboře. Brzy měl již 70 členů a postupně si pořizoval i závodní lodě, které nesly samozřejmě jména jako osma Jan Žižka z Trocnova, čtyřka Tábor a skif Husita.  Aktivními závodníky byli pak polští studenti zemědělské akademie – v r. 1911 získala jejich osma 2. místo na již tehdy slavných Primátorkách v Praze. Již v r. 1910 také vznikla loděnice pod gymnasiem – po několika rekonstrukcích sloužící dodnes. Následovaly roky bohaté i hubené – v r. 1930 získává VK Jordán jako první venkovský klub Středoškolský pohár, kdysi velmi slavnou trofej mládežnického veslování.. Na Jordáně pak proběhne i řada kvalitních veslařských závodů, hojně navštívených i obecenstvem – vrcholem bylo v r. 1964 mezinárodní mistrovství ČSSR žen a přebor ČSSR dorostu. Po r. 1945 má skvělé výsledky skifař Zdeněk Smrž, po roce 1960 se VK Jordán stává součástí TJ Vodní stavby Tábor a zlepšuje svoji materiální základnu. Po r. 1975 získává několik přebornických titulů ČSR i ČSSR skifař Jiří Strážnický, daří se i mládeži, kterou vede trenér Miroslav Děkanovský a jeho dcera Mirka Děkanovská jako juniorská reprezentantka ČSSR pak v 80. letech získává dokonce  medaile na mistrovství světa juniorů v posádce osmy a čtyřky bez kormidelníka. 

         Po r. 1989 sice pokračují některé dobré výsledky u mládeže – medaili z přeboru republiky ještě přiváží žákyně Jitka Soukupová v r. 1992, v roce 1993 se stává mistryní republiky na dvojskifu s Markétou Vochoskovou z Třeboně. Hlavním trenérem je v té době Jiří Diviš, oddíl samotný následně spíše stagnuje a jeho sportovní výsledky udržují jen veteráni, kteří v letech 2009 – 2011 startují na párové čtyřce i v zahraničí. Po r. 2006 se podařilo značně vylepšit loděnici a získat i veslařské trenažéry, takže život ve VK Jordán pokračuje a v r. 2009 pak dovršuje své stoleté trvání pěknou klubovou oslavou. V r. 2012 pak veslaři smutně sledují vypuštěný Jordán a částečně se stěhují na řeku Lužnici – na podzim 2014 se pak znovu vracejí k Jordánu, pod vedením hlavního trenéra Petra Suchého v loděnici ožívají veslařské trenažéry, na jaře 2015 se pak na Jordáně objevuje nový prám. Od roku 2016 se oddíloví závodníci opět zúčastňují tradičních závodů, základna se pak rozrůstá v r. 2017 a táborské posádky opět vítězí na celostátních regatách. Nejúspěšnější členkou oddílu je juniorka Žaneta Chudá, která je dvojnásobnou finalistkou mistrovství ČR ve sprintu a je vyhlášena mezi sportovními Talenty roku 2017 v Táboře. V roce 2018 se pak začíná dařit i žactvu – přibývají i zlaté medaile z regat a dobrý výsledek na mistrovství ČR žactva, další mladí veslaři se na štíhlých lodích  s tradičními červenobílými vesly zase prohánějí po hladině a zahambit se nedávají ani veteráni…..

Srpen  2018      
Zpracoval Josef Mládek, předseda oddílu     

Události

Žádné nadcházející události.

Počet návštěv: 11781
Posledních 30 dnů: 189 | Posledních 7 dnů: 42 | Poslední den: 7

© 2024 VK Jordán | Všechna práva vyhrazena | smazik@electrogarden.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne